Jędrkowe Zakole

Jędrkowa Przystań

Spływy kajakowe Korytnicą

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU KAJAKOWEGO – KORYTNICĄ

Spływy kajakowe Korytnicą najczęściej odbywa się jako jednodniowy lub weekendowy spływ kajakowy. Ale bywa, że jest łączony ze spływem Drawą od Bogdanki, gdzie Korytnica wpływa do Drawy. Korytnica swój bieg zaczyna w okolicach Mirosławca. Cała długość szlaku to ok. 43km, jednak spławna jest dopiero od Starej Korytnicy.  Spływ Korytnicą idealnie nadaje się dla osób, które chcą spędzić swój wolny czas w ciszy, spokoju i na łonie natury. Tu mogą delektować się jej wyjątkowymi walorami tak przyrodniczymi jak i krajobrazowymi. Ze względu na swój charakter świetnie nadaje się na spływy rodzinne i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakiem. Na całej swej długości Korytnica zadziwia wręcz czystością wody i ilością występujących w niej ryb. Jeśli znajdzie się w grupie zapalony wędkarz zapewne zadziwi go ilości występujących w rzece ryb. Pełno w niej pstrągów, lipieni, brzan, kleni i innych gatunków ryb pryskających na boki spod nadpływających kajaków.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NA SPŁYW KORYTNICĘ:

Głównym atutem Korytnicy jest to, że na większości swego biegu praktycznie pozbawiona jest jakichkolwiek osad ludzkich. Dlatego spływ nią jest tak bardzo przyjemny. Bardzo częstym widokiem na spływie jest dzika zwierzyna. Zwłaszcza płynący cicho w godzinach porannych kajakarze mogą zauważyć bobry, których ślady bytności widoczne są na całej długości rzeki.  Szczęśliwcy zobaczą również wydry i szybujące nad głowami orły. W okolicznych lasach nie brak również grzybów.

Atrakcyjności spływom Korytnicą dodają nie tylko przyrodnicze i krajobrazowe walory, ale także urozmaicenie na całej długości szlaku kajakowego meandrami. W jej końcowym biegu rzeka nasycona jest zwalonymi drzewami z coraz szybszym nurtem, które w miarę zbliżania się do końca spływu będą dla płynących kajakarzy coraz większym wyzwaniem. Zwłaszcza te ostatnie są już przedsmakiem tego co może Was czekać po wpłynięciu na teren Drawieńskiego Parku Krajobrazowego.

Należy pamiętać, że po wpłynięciu do Drawy jesteśmy już na terenie Parku i od tego momentu obowiązują już limity i bilety wstępu. Przed planowanym spływem warto też zapoznać się z zasadami pobytu na terenie DPN i ograniczeniami wynikającymi także z okresów lęgowych.

Zapoznaj się z cenami na wynajęcie kajaków i pobyt na polach namiotowych w zakładce CENNIK

JEDNODNIOWE I WEEKENDOWE SPŁYWY KAJAKOWE KORYTNICĄ

Korytnica ze względu na swoją długość rzeki najlepiej nadaje się na jednodniowe oraz dwudniowe/weekendowe spływy kajakowe. Każdy z wybranych etapów dobowych będzie zupełnie inny i tak samo niepowtarzalny, trzeba po prostu samemu wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie i zdecydować, który będzie bardziej odpowiedni. Cały odcinek spławnej Korytnicy od Starej Korytnicy do Bogdanki to ok. 31km i pokonanie go jednego dnia nie jest niemożliwe. Jednak na pewno będzie bardzo trudne, gdyż częstym urozmaiceniem prócz dużej ilości meandrów są powalone przez bobry drzewa. Jeśli założymy, że płyniemy rekreacyjnie a nie ekstremalnie to przedstawione poniżej propozycje dziennych etapów spływu kajakowego będą najlepszym wyborem.

Sprawdź co zabrać ze sobą na jednodniowy spływ kajakowy Korytnicą

Dlatego spływ kajakowy Korytnicą najczęściej dzieli się na dwa etapy tj:
  1. Etap spływu – ok. 14 km, trasa: Stara Korytnica – Nowa Korytnica (średni czas spływu – 5,5 godz.)
  2. Etap spływu – ok. 14 km, trasa: Nowa Korytnica – Sówka (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  3. Etap spływu – ok. 17 km, trasa: Nowa Korytnica – Bogdanka (średni czas spływu – 6 godz.). Jest to ten sam etap co powyżej, tylko przedłużony do samego Drawieńskiego Parku Narodowego.
 WIELODNIOWE SPŁYWY KAJAKOWE KORYTNICĄ

Przy tak krótkim odcinku rzeki trudno mówić o wielodniowych spływach kajakowych samą Korytnicą. Jednak ze względu na bezpośrednie połączenie z Drawą i to w miejscu gdzie zaczyna się jej najbardziej atrakcyjny odcinek, Korytnica idealnie nadaje się do rozpoczęcia wielodniowych spływów kajakowych właśnie w połączeniu z Drawą. Przy takim wariancie spływu nawet najbardziej wymagający kajakarze powinni być bardzo usatysfakcjonowani takim połączeniem.

Sprawdź także, co zabrać ze sobą na spływ wielodniowy Korytnicą.

Wszystkie organizowane przez nas spływy kajakowe Korytnicą można połączyć z noclegiem na naszych polach namiotowych Jędrkowa Przystań i Jędrkowe Zakole.