Jędrkowe Zakole

Jędrkowa Przystań

Spływy kajakowe Drawą

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU KAJAKOWEGO DRAWY

Spływy kajakowe Drawą od wielu lat cieszą się wielką popularnością zarówno wśród naszych rodzimych jak i zagranicznych kajakarzy. Jest to jedna z najpiękniejszych nizinnych rzek. Zachwyca swoją dzikością, zmiennymi krajobrazami i bardzo urozmaiconą linią brzegową. Ponadto zadziwia wręcz czystością wody i bardzo bogatą fauną i florą. Swoją popularność zawdzięcza także bardzo dużą ilością meandrów. właśnie tym sprawia, że na Drawie nie idzie się nudzić i stale coś się dzieje. Za każdym zakrętem przed płynącymi ukazują się nowe krajobrazy. Drawa zadziwia zmieniającą się linią brzegową oraz ukształtowaniem i pokryciem terenu. Wszystkie te czynniki sprawiają razem, że Drawa nadaje się praktycznie do każdego rodzaju wypoczynku.  Na spływy kajakowe, do  wędkowania, biwakowania nad wodą czy po prostu spędzania nad jej brzegami wolnego czasu. Nawet poza sezonem letnim jej widok zachwyca. Daje się często zauważyć obserwując odpoczywających nad jej brzegami i wpatrujących się w toń rzeki grzybiarzy..

Atuty spływu Drawą

Większą część swojego biegu Drawa płynie przez swoiste dzikie ostępy.  Czasem wręcz godzinami można nie zobaczyć nawet jednego budynku czy człowieka. W takich miejscach warto cicho płynąć (zwłaszcza w godzinach porannych). Bez trudu można zauważyć wówczas nad jej brzegami sarny, lisy, dziki czy jelenie, a w wodzie bobry i wydry. Jesienią natomiast warto co jakiś czas spojrzeć w górę. Można wówczas naprawdę często dostrzec na niebie orły, uczące szybować swoje młode. Widok białej i siwej czapli czy bociana czarnego też nie należy tu do rzadkości. Warto też na biwak wziąć ze sobą wędki by wieczorem złowić sobie świeżą rybę na kolację. Zobaczycie ich mnóstwo w wodzie jak będą pryskały na boki wystraszone nadpływającymi kajakami. Szlak kajakowy Drawy na całej długości jest dobrze zagospodarowany biwakami i polami namiotowymi. Dzięki temu spływający nią kajakarze nie powinni narzekać na brak miejsc biwakowych.

Drawę można podzielić na następujące odcinki:
  1. Górna Drawa – początek spływu.  J.Drawskie ( miejsca startu: Stare Drawsko, Czaplinek) do mostu Konotop/granica zamkniętego poligonu drawskiego
  2. Poligon Drawski – będący swoistą granicą pomiędzy górną a dolną Drawą. Jest to odcinek zamknięty dla ruchu turystycznego (wymagany objazd grupy wraz ze sprzętem). Możliwy do pokonania tylko po uzyskaniu zgody Komendanta CSWL Drawsko.
  3. Dolna Drawa – zaczyna się od Elektrowni w Borowie(lub Prostyni) do Łokacza Wlk. – meta na Drawie przed Krzyżem Wlkp. Dalej lepiej nie płynąć. Zaraz za Łokaczem rzeka nasycona jest dużymi bystrzami w których wielu śmiałków topi swój dobytek. Dalej zaś zaraz wpada do Noteci z wysokimi skarpami, gdzie nie ma jak podjąć z wody kajakarskich cwaniaków i zaczynają się kłopoty.
JEDNODNIOWE SPŁYWY KAJAKOWE DRAWĄ

Spływy jednodniowe są najczęściej wybieraną przez kajakarzy formą spływów kajakowych. Są one bardzo popularne ze względu na to, iż możemy z nich korzystać w dowolnie wybranym przez nas dniu. Zarówno w dni wolne od pracy, wybrane dni weekendu czy też w środku tygodnia możemy wybrać się na spływ. Ta forma spływu bardzo często wybierana jest przez wszystkie grupy o różnych charakterze, zarówno wśród dorosłych jak i młodzieży. Przy obecnym szybkim tempie życia zarówno rodzinnego jak i zawodowego coraz trudniej nam wygospodarować więcej czasu na dłuższy pobyt poza swoim codziennym środowiskiem.  To sprawia, że spływy jednodniowe cieszą się coraz większa popularnością.

Dlaczego warto na spływy jednodniowe Drawą

Drawa swoją popularność zawdzięcza nie tylko swojej nazwie określającej ją jako Papieski Szlak Kajakowy ale przede wszystkim swojej niepowtarzalności na całym jej biegu. Dzięki temu, na każdy kolejny jednodniowy spływ kajakowy Drawą możemy wybrać inny dzienny etap spływu. Czeka nas wtedy kolejna nowa przygoda na rzece z nowymi atrakcjami, widokami i innym jej charakterem spływu. Każdy z jej odcinków będzie indywidualny.  Będzie różnił się tempem spływu, głębokością, szerokością, ilością meandrów, charakterem linii brzegowej, pokryciem terenu, stopniem trudności spływu. Różnił się będzie także odległościami pomiędzy polami namiotowymi i biwakami wzdłuż trasy spływu.

Sprawdź co należy zabrać i jak się przygotować na JEDNODNIOWE spływy kajakowe Drawą

Na całej długości 179km spławnej Drawy możemy wytypować 14 dziennych etapów dobowych. Czyli chcąc rozłożyć sobie spływ Drawą na jednodniowe spływy kajakowe, przy założeniu 4-5 godzin spływu każdego dnia mamy na to aż pełne 2 tygodnie, co Wam gorąco polecam.

WEEKENDOWE/DWUDNIOWE SPŁYWY KAJAKOWE DRAWĄ

Weekendowe spływy kajakowe Drawą są bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu. Są świetną alternatywą dla innych już sprawdzonych dotychczas rozwiązań na wypoczynek. Jest to bardzp atrakcyjna forma aktywnego wypoczynku na łonie natury.  Bez ponoszenia wygórowanych kosztów w gronie swoich znajomych, rodziny czy przyjaciół można wspaniale spędzić cały weekend.  Można wyjeżdżać zaraz po pracy i wracać wieczorem w niedziele po krótkim ale intensywnym wypadzie. Spływy weekendowe nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, dużych kosztów czy wielkich przygotowań. Ze względu na różne formy jakie przybrać może spływ kajakowy wybraną przez nas rzeką same przygotowania do niego mogą przebiegać w naprawdę ograniczonym zakresie. A mimo wszystko sprawić mogą niezapomniane wrażenia.

Dlaczego warto na weekend na Drawie

Drawa jest niezwykle ciekawą rzeką, Nawet płynąc tym samym odcinkiem o różnej porze roku, czy przy innym poziomie wody sprawi, że będzie to dla nas zupełnie inna rzeka. Dlatego właśnie Drawa nazywana jest dziką rzeką. W zależności od poziomu wody, jednego razu te same zwalone drzewa będziemy pokonywać górą, innym razem będziemy musieli ślizgać się po nich kajakiem. Przy niższym poziomie być można je obchodzić lub pokonywać stając na nich, a czasem wręcz pod nimi. Ponadto jej zmienny charakter sprawia, że dosłownie każdy – czy to dobrze opływany kajakarz szukający wrażeń, czy też rodzinna grupa z maluchami – wszyscy znajdą tu odpowiadające mu etapy rzeki.

Dlatego właśnie dwudniowe/weekendowe wypady na spływy Drawą są tak popularne. Pamiętać tylko należy, by dobrze dobierać etapy spływu do charakteru swojej grupy. Pamiętajmy by nie były one zbyt długie i zbyt trudne jeśli mamy w grupie osoby niedoświadczone, nieopływane i dzieci. Po spływie jednodniowym czeka nas zasłużony odpoczynek i długa (bywa że czasem i roczna przerwa do następnego lata). Z samej już definicji dwudniowego, czy weekendowego spływu wynika, że jutro płyniemy dalej. Zatem tak należy dobrać trasę, by przez zbyt forsowny pierwszy dzień nie zniechęcić do następnego etapu uczestników spływu.

 

WIELODNIOWE SPŁYWY KAJAKOWE DRAWĄ

Jedną z bardzo ciekawych i bardzo atrakcyjnych form wypoczynku na wodzie są wielodniowe spływy kajakowe Drawą. Opcja ta jest o tyle bardzo interesująca, gdyż można ją realizować na wiele sposobów

Rodzaje spływów wielodniowych:
  1. Spływ Gwiaździsty – forma spływu ze stałą bazą noclegową, z której każdego dnia grupa transportowana jest na inny etap rzeki i do niej wraca na nocleg. Opcja ta jest o tyle ciekawa, że nie muszą to być następujące po sobie etapy spływu. Można także tak dobrać część etapów by grupa dopływała na noc do bazy noclegowej na wybranym polu namiotowym i następnego dnia z niej samodzielnie ruszała na kolejny dobowy etap spływu kajakowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jeden z takich dni grupa nie jest ograniczona czasem dopłynięcia do mety (co jest zawsze związane z transportem powrotnym i odbiorem sprzętu), a następnego dnia samodzielnie może ruszyć z bazy noclegowej o dowolnie wybranej porze.
  2. Spływ Ciągły z bagażami – forma spływu z bazą noclegową każdego dnia w nowym miejscu na nowym biwaku wybranym wzdłuż trasy spływu, z transportem bagaży w kajaku.
  3. Spływ Ciągły bez bagażu – forma spływu z bazą noclegową każdego dnia w nowym miejscu na nowym biwaku wybranym wzdłuż trasy spływu, bez bagaży w kajaku. Cały dobytek transportowany jest wzdłuż trasy spływu i każdego dnia jest zabierany z miejsca startu grupy, a następnie dostarczany do miejsca wybranego przez grupę na biwak danego dnia.

Ze względu na to, że firma Jędrkowe Zakole posiada dwa własne pola namiotowe nad samą Drawą wzdłuż trasy spływu, można tak zaplanować trasę by właśnie obok nich przepłynąć. Dzięki temu, kajakarze wypożyczający kajaki z Jędrkowego Zakola mogą tu bezpłatnie zatrzymać się na postój.  A w razie chęci pozostania na nocleg czekają na nich bardzo dogodne rabaty. Ponadto w przypadku wynajmowania kajaków na spływy wielodniowe cena wynajęcia kajaków jest o wiele niższa niż, gdy wypożyczamy kajaki na jednodniowe i weekendowe spływy kajakowe Drawą. Opis naszych pól namiotowych znajdziesz w zakładce – Pola namiotowe pod nazwą Jędrkowa Przystań i Jędrkowe Zakole

Spływy wielodniowe doskonale nadają się do realizacji w następujących okolicznościach takich jak:

  • Majówka
  • Długi sierpniowy weekend
  • czy Boże Ciało

Poniżej przedstawiam propozycję czterodniowego spływu kajakowego Drawą w oparciu pola namiotowe firmy: Jędrkowa Przystań/Drawsko Pom. i Jędrkowe Zakole/Mielenko Dr.

 Tutaj możesz sprawdzić jak się przygotować i co należy zabrać ze sobą na WIELODNIOWY spływ kajakowy Drawą

CZTERODNIOWY SPŁYW KAJAKOWY DRAWĄ  

Propozycja trasy spływu:
Odcienek Drawy :  Rzęśnica – bet. Most/granica poligonu Drawskiego

 

Etapy dobowe spływu:

  1. Trasa: Rzęśnica – Jędrkowa Przystań (ok.14km, średni czas spływu – ok.4,5 godz.)
  2. Trasa: Jędrkowa Przystań – Jędrkowe Zakole (ok. 8km, średni czas spływu – ok.3,5 godz.)
  3. Trasa: Jędrkowe Zakole – most Siennicki (ok.16km, średni czas spływu – ok.5 godz.)
  4. Trasa: most Siennicki – bet.most/gr. poligonu (ok.14km, średni czas spływu – ok.4,5 godz.)
SPŁYWY KAJAKOWE Z KOMPLEKSOWĄ OBSŁUGĄ

Jak już z samej nazwy wynika kompleksowa obsługa spływu kajakowego może zawierać w sobie wszystkie usługi związane z obsługą spływu kajakowego wedle życzenia klienta, np:

  • miejsce w kajaku/wynajęcie sprzętu,
  • osprzęt kajakarza (wiosło  plastikowe +  kamizelka asekuracyjna),
  • transport uczestników i sprzętu do miejsca rozpoczęcia spływu kajakowego i powrotny po jego zakończeniu,
  • transport bagażu wzdłuż wybranej trasy spływu kajakowego,
  • noclegi na polach namiotowych firmy,
  • pod namiotami
  • w domkach-schronach
  • wynajęcie wyłącznie dla grupy całej części biwakowo-biesiadnej
  • ubezpieczenie uczestników spływu kajakowego,
  • transport uczestników z dworca PKP/PKS w Drawsku Pom. lub Jankowo Pom (proszę uzgodnić z wyprzedzeniem),
  • parking dla pojazdów  osób przybyłych na spływ,
  • nocleg w hotelu, agroturystyce (proszę uzgadniać z wyprzedzeniem).
  • wyżywienie (ustalenia indywidualnie dla grupy),
  • obiady w terenie
  • ogniska
  • biesiady grillowe
  • opiekun/przewodnik/ratownik dla  grupy na trasie;
  • konkursy, gry i zabawy integracyjne;
  • materiały promocyjne regionu (mapki, przewodniki, informatory itp.) 

Jeśli to Twój pierwszy spływ, zapoznaj się z naszą ofertą, a następnie skontaktuj się z nami. Zajrzyj też do zakładki – Przygotowanie do spływu i zapoznaj się z wyposażeniem jakie będzie Ci niezbędne na spływie Wystarczy, że zadzwonisz lub napiszesz, a na pewno Ci pomożemy w organizacji całego przedsięwzięcia i podpowiemy jak je właściwie zorganizować.

ETAPY DOBOWE SPŁYWU DRAWĄ
Górna Drawa
  1. Etap spływu – 14km, trasa: CZAPLINEK – RZEPOWO (średni czas spływu – 5 godz.)
  2. Etap spływu – 11km, trasa: RZEPOWO – ZŁOCIENIEC (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  3. Etap spływu – 14km, trasa: ZŁOCIENIEC – DALEWO (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  4. Etap spływu – 14km, trasa: DALEWO –  JĘDRKOWE ZAKOLE (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  5. Etap spływu -14km, trasa: JĘDRKOWE ZAKOLE – most SIENNICKI (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  6. Etap spływu – 14km, trasa: most SIENNICKI – bet.most/granica poligonu.
  7. Etap spływu – 18 km. SPŁYW PRZEZ POLIGON/tylko po uzyskaniu zgody K-ta Poligonu
  8. Trasa: bet. Most/granica poligonu – PROSTYNIA (średni czas spływu – 5,5 godz.)
Dolna Drawa
  1. Etap spływu – 18 km, trasa: PROSTYNIA – DRAWNO (średni czas spływu – 5 godz.)
  2. Etap spływu – 11 km, trasa: DRAWNO – BARNIMIE (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  3. Etap spływu – 10 km, trasa: BARNIMIE – BOGDANKA (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  4. Etap spływu – 15 km, rasa: BOGDANKA – PSTRĄG (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  5. Etap spływu – 11 km, trasa: PSTRĄG – STARE OSIECZNO (średni czas spływu – 4 godz.)
  6. Etap spływu – 16 km, trasa: STARE OSIECZNO – PRZEBOROWO (średni czas spływu – 4,5 godz.)
ETAPY DOBOWE SPŁYWU / GÓRNA DRAWA – MODYFIKACJE :
  1. Etap spływu – 14 km, trasa: RZĘŚNICA – JĘDRKOWA PRZYSTAŃ (średni czas spływu – 4,5 godz.)
  2. Etap spływu – 21 km, trasa: RZĘŚNICA – JĘDRKOWE ZAKOLE (średni czas spływu – 7 godz.)
  3. Etap spływu – 20 km, trasa: JĘDRKOWA PRZYSTAŃ – GUDOWO (średni czas spływu – 7 godz.)
  4. Etap spływu – 8 km, trasa: ZŁOCIENIEC – RZĘŚNICA (średni czas spływu – 3 godz.)
  5. Etap spływu – 8km, trasa: JĘDRKOWA PRZYSTAŃ – JĘDRKOWE ZAKOLE (średni czas spływu – 3,5 godz.)
  6. Etap spływu – 9 km, trasa: JĘDRKOWE ZAKOLE – plaża wiejska GUDOWO (średni czas spływu – 3,5 godz.)
  7. Etap spływu – 20 km, trasa: ZŁOCIENIEC – JĘDRKOWA PRZYSTAŃ (średni czas spływu – 5,5 godz.)
  8. Etap spływu – 20 km, trasa: RZEPOWO – RZĘŚNICA (średni czas spływu – 8 godz.)
  9. Etap spływu – 16 km, trasa: plaża MURZYNKA – Most Konotop/poligon (średni czas spływu – 4,5 godz.)